Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 16 maja 2025 06:34
Reklama

Czym różni się brama przemysłowa od zwykłej bramy garażowej?

  • 24.01.2024 12:33
Czym różni się brama przemysłowa od zwykłej bramy garażowej?

Trudno wyobrazić sobie świat bez bram garażowych i przemysłowych. Są to rozbudowane i często bardzo skomplikowane systemy, dzięki którym zarówno przemysł, jak i klienci prywatni, mogą skutecznie zabezpieczyć swoje mienie i usprawnić przewóz towarów. Sprawdźmy zatem, pod jakimi względami różnią się one od siebie.

Brama przemysłowa a garażowa - podstawowe różnice

Konstrukcyjną różnicę pomiędzy obydwoma rozwiązaniami widać już na pierwszy rzut oka. Bramy przemysłowe są znacznie większe od swoich garażowych odpowiedników. A to oznacza, że wymagają one nieco bardziej rozbudowanego (i dostosowanego do większych obciążeń) układu automatyki, a także znacznie mocniejszego silnika.

Trzeba też pamiętać o funkcjonalnym charakterze tego, czym są bramy przemysłowe. Zalicza się bowiem do nich konstrukcje, które muszą zapewnić operatorowi znacznie większą przepustowość i jednocześnie chronić jego bezpieczeństwo, a także integralność sprzętu znajdującego się na stanie firmy.

Charakterystyka bram garażowych

Bramy garażowe, a więc wykorzystywane przez użytkowników prywatnych, to najczęściej rozwiązania, które składają się z:

stosunkowo niewielkiej jednostki napędowej,

skrzydła umożliwiającego wyjazd jednego lub dwóch samochodów jednocześnie,

układu napędowego (i przekazania napędu) dostosowanego do potrzeb gospodarstwa domowego.

Brama garażowa otwierana jest stosunkowo rzadko, a to oznacza mniejsze obciążenie eksploatacyjne elementów napędowych i przekładniowych. Co więcej, ograniczona eksploatacja przekłada się również na zupełnie inne procedury związane z konserwacją i utrzymaniem technicznym bramy.

Charakterystyka bram przemysłowych

Bramy przemysłowe są znacznie bardziej rozbudowanymi konstrukcjami. Nie tylko są dodatkowo wzmacniane (co wynika np. z większej masy skrzydła lub segmentów). Oprócz tego bramy przeznaczone do użytku przemysłowego wyposaża się w bardziej rozbudowane układy automatyki, które wyposażone są m.in. w dodatkowe czujniki.

Producent bram przemysłowych wyposaża je też bardzo często w bardziej rozbudowane rozwiązania technologiczne, w tym:

dodatkowe przejścia dla osób pieszych,

instalacje serwisowe,

możliwość szybkiego zamykania i otwierania bramy.

Układ bram przemysłowych zależy oczywiście od indywidualnych preferencji finalnego użytkownika, a także od specyfiki przedsiębiorstwa i konstrukcji samej hali.

Zastosowanie bram przemysłowych

Gdzie najczęściej montuje się bramy przemysłowe? Otóż są to rozwiązania wykorzystywane najczęściej w różnego rodzaju fabrykach, halach produkcyjnych, rozładunkowych i magazynowych, a także w warsztatach samochodowych, niektórych budynkach użyteczności publicznej i w garażach podziemnych. Szybko otwierające się bramy używane są również w jednostkach straży pożarnej, gdzie istnieje konieczność jak najszybszego wyjazdu jednostki ratowniczej. Często producent bram przemysłowych instaluje je również w centrach logistycznych.

Reasumując, brama przemysłowa znacznie różni się od swego garażowego odpowiednika. I właśnie dlatego przy wyborze konkretnego projektu należy uwzględnić jej zastosowanie.


zachmurzenie małe

Temperatura: 3°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFanTreść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Szach i mat!Autor komentarza: sekatorTreść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcuData dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33Źródło komentarza: Jest praca w policjiAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama