Trudno wyobrazić sobie świat bez bram garażowych i przemysłowych. Są to rozbudowane i często bardzo skomplikowane systemy, dzięki którym zarówno przemysł, jak i klienci prywatni, mogą skutecznie zabezpieczyć swoje mienie i usprawnić przewóz towarów. Sprawdźmy zatem, pod jakimi względami różnią się one od siebie.
Brama przemysłowa a garażowa - podstawowe różnice
Konstrukcyjną różnicę pomiędzy obydwoma rozwiązaniami widać już na pierwszy rzut oka. Bramy przemysłowe są znacznie większe od swoich garażowych odpowiedników. A to oznacza, że wymagają one nieco bardziej rozbudowanego (i dostosowanego do większych obciążeń) układu automatyki, a także znacznie mocniejszego silnika.
Trzeba też pamiętać o funkcjonalnym charakterze tego, czym są bramy przemysłowe. Zalicza się bowiem do nich konstrukcje, które muszą zapewnić operatorowi znacznie większą przepustowość i jednocześnie chronić jego bezpieczeństwo, a także integralność sprzętu znajdującego się na stanie firmy.
Charakterystyka bram garażowych
Bramy garażowe, a więc wykorzystywane przez użytkowników prywatnych, to najczęściej rozwiązania, które składają się z:
stosunkowo niewielkiej jednostki napędowej,
skrzydła umożliwiającego wyjazd jednego lub dwóch samochodów jednocześnie,
układu napędowego (i przekazania napędu) dostosowanego do potrzeb gospodarstwa domowego.
Brama garażowa otwierana jest stosunkowo rzadko, a to oznacza mniejsze obciążenie eksploatacyjne elementów napędowych i przekładniowych. Co więcej, ograniczona eksploatacja przekłada się również na zupełnie inne procedury związane z konserwacją i utrzymaniem technicznym bramy.
Charakterystyka bram przemysłowych
Bramy przemysłowe są znacznie bardziej rozbudowanymi konstrukcjami. Nie tylko są dodatkowo wzmacniane (co wynika np. z większej masy skrzydła lub segmentów). Oprócz tego bramy przeznaczone do użytku przemysłowego wyposaża się w bardziej rozbudowane układy automatyki, które wyposażone są m.in. w dodatkowe czujniki.
Producent bram przemysłowych wyposaża je też bardzo często w bardziej rozbudowane rozwiązania technologiczne, w tym:
dodatkowe przejścia dla osób pieszych,
instalacje serwisowe,
możliwość szybkiego zamykania i otwierania bramy.
Układ bram przemysłowych zależy oczywiście od indywidualnych preferencji finalnego użytkownika, a także od specyfiki przedsiębiorstwa i konstrukcji samej hali.
Zastosowanie bram przemysłowych
Gdzie najczęściej montuje się bramy przemysłowe? Otóż są to rozwiązania wykorzystywane najczęściej w różnego rodzaju fabrykach, halach produkcyjnych, rozładunkowych i magazynowych, a także w warsztatach samochodowych, niektórych budynkach użyteczności publicznej i w garażach podziemnych. Szybko otwierające się bramy używane są również w jednostkach straży pożarnej, gdzie istnieje konieczność jak najszybszego wyjazdu jednostki ratowniczej. Często producent bram przemysłowych instaluje je również w centrach logistycznych.
Reasumując, brama przemysłowa znacznie różni się od swego garażowego odpowiednika. I właśnie dlatego przy wyborze konkretnego projektu należy uwzględnić jej zastosowanie.