Witamina D – dlaczego jest ważna dla organizmu?
Witaminę D zalicza się do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Oznacza to, że jej przyswajalność jest ściśle związana z obecnością tłuszczów w pokarmach. Witamina D pełni w organizmie szereg istotnych funkcji.
Jej podstawową – a zarazem najlepiej przebadaną – funkcją jest regulacja gospodarki wapniowo-fosforanowej. Witamina D reguluje wchłanianie wapnia i fosforu w jelitach, a ponadto odpowiada za ich stężenie we krwi. Co za tym idzie, jest bardzo ważna dla prawidłowej mineralizacji kości. Pełni zatem kluczową rolę w zapobieganiu takim chorobom układu kostnego jak krzywica (u dzieci) oraz osteoporoza i osteomalacja (u dorosłych).
Badania potwierdzają jednak, że znaczenie „witaminy słońca” dla organizmu jest znacznie większe. Wpływa ona między innymi na układ mięśniowy i nerwowy. Lekarze podkreślają, że witamina D wspiera także układ immunologiczny1. To właśnie dlatego o zagrożeniach wynikających z jej niedoboru często przypomina się w sezonie grypowym.
Nadmiar witaminy D – kiedy występuje i jak się objawia?
W przeciwieństwie do innych witamin, witamina D nie może być w wystarczających ilościach pozyskiwana z pokarmów spożywczych. Jej podstawowym, a zarazem najbardziej efektywnym źródłem jest synteza skórna, do której dochodzi pod wpływem promieniowania UV. Jednak z uwagi na położenie geograficzne Polski i niewielką liczbę słonecznych dni w ciągu roku, wiele osób zmaga się z jej niedoborem. Szacuje się, że nawet 90% dorosłej populacji Polski ma deficyt witaminy D2.
Niedobór witaminy D jest zatem zdecydowanie większym zagrożeniem niż jej nadmiar. Ten ostatni może wystąpić w przypadku niewłaściwego stosowania leków z witaminą D i przyjmowania zbyt wysokich dawek. Najczęściej dochodzi do niego u osób z nadwrażliwością na witaminę D i u pacjentów z mutacją genów odpowiedzialnych za jej metabolizm. Nadmiar witaminy D może prowadzić do podwyższonego stężenia wapnia w surowicy i objawami takimi jak osłabienie, trudności w koncentracji czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wymioty, zaparcia)3.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: https://vigalex.pl/porady-czy-mozna-przedawkowac-witamine-d3.
Jak brać lek z witaminą D3 – Vigalex
W profilaktyce niedoborów witaminy D rozwiązaniem może być lek witaminą D3 – Vigalex jest jednym z producentów takich produktów. Z lekami Vigalex można zapoznać się tutaj: https://vigalex.pl/leki.
Pamiętaj jednak, że kluczem do zapobiegania zarówno niedoborów, jak i nadmiaru witaminy D w organizmie, jest stosowanie leków zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza. Zalecenia dotyczące bezpiecznego dawkowania można znaleźć na przykład tutaj: https://vigalex.pl/porady-witamina-d-dla-dzieci-jaka-wybrac-czym-sie-kierowac.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
1Puk E., Witamina D – dlaczego jest taka ważna?, podyplomie.pl.
2Kazimierska I., Deficyt witaminy D w polskiej populacji jest ogromny, pulsmedycyny.pl.
3Wnęk D., Witamina D – skutki jej niedoboru i nadmiaru oraz źródła pokarmowe, mp.pl.