Na czym polega zielona logistyka?
Zielona logistyka to sposób zarządzania przedsiębiorstwem, który zakłada zminimalizowanie negatywnego wpływu łańcucha dostaw na środowisko naturalne. To strategia rozwoju, która opiera się na stopniowym wdrażaniu proekologicznych rozwiązań. W zakres takich działań wchodzi „zielony” transport, magazynowanie, wykorzystywanie odnawialnych opakowań itp.
Prowadzenie firmy w duchu eko to nie tylko aktualny trend na rynku usług logistycznych, napędzany społeczną presją. To też odpowiedzialność każdego przedsiębiorcy. Szczególnie w branży, która może wiele w sobie zmienić dla ekologii, ale też może mieć mocno negatywny wpływ na środowisko, jeśli żadnych takich zmian nie wprowadzi.
Zielone magazyny
Prowadzenie gospodarki magazynowej w duchu zielonej logistyki wymaga zastosowania różnych nowoczesnych rozwiązań technologicznych, dzięki którym obiekt zużywa minimalną ilość surowców, a przy tym staje się maksymalnie samowystarczalny pod względem energetycznym. Podstawą jest tu oczywiście fotowoltaika, ale też zrównoważone zarządzanie odpadami czy rezygnacja z przestarzałych maszyn.
Jeśli szukasz magazynu do wynajęcia, zajrzyj na stronę Panattoni. Tutaj znajdziesz inwestycje do wynajęcia w Lublinie i okolicach: https://panattonieurope.com/pl-pl/znajdz-nieruchomosc?region=lublin. Oferta wiodącego dewelopera powierzchni magazynowych obejmuje wysokiej klasy obiekty dysponujące innowacyjnymi rozwiązaniami.
Zielony transport
Modernizacja floty stanowi sporą inwestycję, jednak jest niezbędna dla firmy z branży logistycznej, która chce być eko. Wymiana pojazdów na elektryczne przyczyni się do zmniejszenia śladu węglowego, ale też do zapewnienia dostawcom możliwości swobodnego dojazdu w strefy wyłączone z ruchu aut benzynowych, np. w centrach miast. Niektóre firmy decydują się też na dostawy rowerowe. Oczywiście rozwiązanie to nie sprawdzi się w każdym przypadku, jednak warto je wprowadzić wszędzie tam, gdzie specyfika łańcucha dostaw na to pozwala.
Zielone opakowania
Tradycyjna firma działająca w branży logistycznej generuje dużo plastikowych śmieci. Odpady z pakowania, zużyte wypełniacze – wszystko to można zamienić na bardziej ekologiczne rozwiązania. Coraz popularniejsze są m.in. taśmy i wypełniacze papierowe, wykonane z materiałów pochodzących z recyclingu.
Zielona logistyka to przyszłość branży. To kwestia nie tylko świadomości, ale też wizerunku firmy. Warto bowiem pamiętać, że klienci zwracają dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej uwagę na szczegóły: zielone rejestracje, papierowe opakowania itp. Bycie eko jest słuszne i modne, do tego podnosi zaufanie do marki. Zdecydowanie warto w nie zainwestować.