Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 05:47
Reklama dotacje unijne dla firm

Przydomowe oczyszczalnie ścieków a przepisy o ochronie środowiska - co warto wiedzieć w 2024 roku?

Nowelizacja przepisów dotyczących prawa wodnego narzuciła na gminy obowiązek regularnego kontrolowania właścicieli szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Na mocy tych przepisów kontrolerzy muszą pojawić się na danej posesji i przeprowadzić zlecone im zadania zgodnie z wytycznymi. W przypadku wykazania naruszeń obowiązującego prawa, mają uprawnienia do ukarania kontrolowanego, a w szczególnych przypadkach sprawa może nawet trafić do sądu. W ciągu ostatnich dwóch lat mamy do czynienia z szeregiem kontroli przydomowych oczyszczalni ścieków oraz zbiorników bezodpływowych, co ma związek ze zmianą przepisów w tym zakresie. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, w tym to, czy można przygotować się do takiej kontroli, a jeśli tak - w jaki sposób? Na te i podobne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule!
  • 25.09.2024 09:26
  • Autor: Grupa tipmedia
Przydomowe oczyszczalnie ścieków a przepisy o ochronie środowiska - co warto wiedzieć w 2024 roku?

Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków działają na zasadzie oczyszczania ścieków bytowych za pomocą procesów biologicznych i chemicznych, co pozwala na ich bezpieczne odprowadzenie do środowiska, najczęściej do gruntu, wód powierzchniowych, ale można wykorzystać wodę także na napełnienia oczka wodnego. Ze względu na sposób neutralizowania nieczystości wyróżniamy kilka rodzajów przydomowych oczyszczalni, w tym te z drenażem rozsączającym, osadnikiem gnilnym, roślinnym, jak i biologiczne. Te ostatnie należą do najbardziej zaawansowanych technologicznie instalacji, dzięki czemu są niezwykle skuteczne, ale co najważniejsze - zajmują niewiele miejsca i mogą być zastosowane w nawet najtrudniejszych warunkach. 

Kontrola przydomowej oczyszczalni - na czym polega?

Kontrola przydomowej oczyszczalni ścieków polega na sprawdzeniu stanu technicznego urządzeń, szczelności instalacji oraz jakości oczyszczonych ścieków. Inspektorzy weryfikują, czy oczyszczalnia działa zgodnie z przepisami, a odprowadzana woda spełnia normy środowiskowe. Oceniana jest też dokumentacja dotycząca regularnej konserwacji i serwisowania systemu. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, czy właściciel posiada stosowną umowę z firmą, która zajmuje się opróżnianiem zbiornika z resztek osadowych. Ponadto, konieczne jest gromadzenie przez niego dowodów na to, że usługi takie są cyklicznie realizowane - może to być dowód zapłaty, w tym potwierdzenie przelewu, rachunek czy faktura.

Nieprawidłowe eksploatowanie oczyszczalni - jakie kary?

Nieprawidłowe eksploatowanie przydomowej oczyszczalni ścieków, takie jak brak serwisowania, nieszczelności czy odprowadzanie nieoczyszczonych ścieków, może skutkować mandatami od 500 zł (np. przy braku dokumentacji) do 5000 zł (przy braku umowy z firmą asenizacyjną). W przypadku poważniejszych naruszeń, np. zanieczyszczania środowiska, mogą zostać nałożone wyższe kary finansowe, obowiązek naprawy instalacji, a nawet zakaz jej użytkowania. Do każdego przypadku kontrolerzy podchodzą w sposób indywidualny, a te najcięższe niejednokrotnie rozpatrywane są przez sąd, który w konsekwencji może orzec karę grzywny.

Artykuł sponsorowany


słabe opady deszczu

Temperatura: 12°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFanTreść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Szach i mat!Autor komentarza: sekatorTreść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcuData dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33Źródło komentarza: Jest praca w policjiAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama