Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 kwietnia 2025 19:18
Reklama dotacje dla firm

Barbórka w Kopalni Turów - święto górniczej tradycji

Uroczysta akademia z okazji Dnia Górnika zorganizowana 22 listopada w Kopalni Turów, Oddziale spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, zgromadziła pracowników, zaproszonych gości i stała się okazją do podziękowania górnikom za ich pracę. Podczas uroczystości wiele miejsca poświęcono znaczeniu Kopalni Turów jako dostawcy paliwa energetycznego na potrzeby pobliskiej Elektrowni Turów oraz wyzwaniom wynikającym z transformacji energetycznej.
Barbórka w Kopalni Turów - święto górniczej tradycji

Potrzebujemy Turowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski
Obecny na Akademii Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych - Robert Kropiwnicki, mówił o potrzebie uwzględniania zmian, które zachodzą na rynku energetycznym.
- Kluczowe są więc rozmowy i negocjacje z partnerami. Dzięki nim wszyscy mamy wpływ na przyszłość sektora energetycznego i lokalnych społeczności - dodał Robert Kropiwnicki.
Pokreślił też wagę kompleksu turoszowskiego i zapewnił, że przyszłość Turowa jest bezpieczna. Zasobność złoża turoszowskiego pozwoli na jego eksploatację do 2044 roku.
Odpowiedzialna transformacja energetyczna
- Jesteśmy zgodni, że transformacja energetyczna – choć nieunikniona - musi przebiegać w sposób ewolucyjny, z troską o pracowników i mieszkańców regionu – powiedział Jacek Kaczorowski, Prezes Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. - Naszym celem jest zabezpieczenie przyszłości energetyki, jednocześnie tworząc warunki sprawiedliwego przejścia na nowe modele funkcjonowania. Kompleks Turów jest jednym z najważniejszych ogniw Spółki PGE GiEK. Od dekad stanowi kluczowy punkt na mapie energetycznej Dolnego Śląska i kraju. Wydobywany tu węgiel brunatny zasila Elektrownię Turów, zapewniając energię dla około 3,7 miliona gospodarstw domowych.
Prezes Kaczorowski podkreślił również, że zadaniem i celem spółki jest przeprowadzenie koniecznych zmian wynikających z transformacji energetycznej w sposób odpowiedzialny, który zabezpieczy przyszłość osób pracujących w turoszowskim kompleksie, spółkach zależnych, a także mieszkańców regionów pośrednio związanych z PGE GiEK.

- Z pełną odpowiedzialnością deklaruję, że dołożymy wszelkich starań, aby proces zmian był sprawiedliwy i dostosowany do potrzeb pracowników i lokalnej społeczności. Rząd, samorządy i przedsiębiorstwa muszą działać razem, aby chronić miejsca pracy oraz wspierać rozwój gospodarczy naszych lokalizacji, w tym Turowa. Naszym celem jest dbałość o bezpieczną przyszłość pracowników, z poszanowaniem prawa oraz zawieranych porozumień i umów społecznych - dodał prezes.
Podziękowania dla pracowników
Do stałych punktów programu akademii należy uhonorowanie wyróżnieniami, branżowymi odznaczeniami i medalami państwowymi szczególnie zasłużonych pracowników Kopalni Turów. Na wniosek Zarządu PGE GiEK Minister Przemysłu nadał 36 pracownikom Kopalni Turów odznakę honorową „Zasłużony Dla Górnictwa RP”. Stopnie górnicze odebrali m.in. dyrektor kopalni Przemysław Kozłowski - II stopień generalnego dyrektora górniczego i Marcin Gurdziel - III stopień generalnego dyrektora górniczego. „Złotą Honorową Odznaką Zasłużony Pracownik Turowa” przyznano 2 pracownikom. Uchwałą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego 2 pracownikom przyznano „Złotą Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”.
Wśród gości, którzy tego dnia uczestniczyli w akademii, byli m.in.: Robert Kropiwnicki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz Jerzy Pokój - Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, przedstawicieli lokalnych samorządów oraz urzędów górniczych. Spółkę PGE GiEK reprezentowali Jacek Kaczorowski - Prezes Zarządu, Jan Michalski – Wiceprezes ds. Operacyjnych i Waldemar Lutkowski, Wiceprezes ds. Wydobycia.
Część oficjalną zakończył występ Orkiestry Dętej KWB Turów pod batutą Mariusza Sawickiego z towarzyszeniem solistek Kingi Bodnar i Kamili Osuch oraz Przemysława Chałupka, który zaprezentował zebranym swój kunszt gry na akordeonie.



Podziel się

pochmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFanTreść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Szach i mat!Autor komentarza: sekatorTreść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcuData dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33Źródło komentarza: Jest praca w policjiAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama