Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 07:01
Reklama dotacje dla firm

Odkrycie w Opolnie

6 wanien kąpielowych dla przedwojennych kuracjuszy odkopano w Opolnie. W dawnych łaźniach królewskich, a dziś zagraconych komórkach, odkryto oryginalne, sprzed ponad 100 lat wanny uzdrowiskowe dla kuracjuszy, którzy przyjeżdżali do Opolna się leczyć.
Odkrycie w Opolnie

Autor: MK

Dotychczas znane były tylko dwie takie wanny w Opolnie, dziś w sumie jest ich już 8. Te dopiero odkryte zachwycają detalami i oryginalnymi, zdobionymi płytkami ceramicznymi. 

Budynek łaźni cesarskich  służył mieszkańcom okolicznych budynków za tzw składzik , były tam góry śmieci, dopiero po uprzątnięciu wnętrza można było odkopać wanny i zobaczyć jak wyglądało przedwojenne saskie uzdrowisko, nazwane przed wojną Kaiserbad.

Ten niepozorny budynek posprzątali studenci wraz z mieszkańcami. To działające od dawna w Opolnie Stowarzyszenie Dom Kołodzieja we współpracy z Politechniką Poznańską i za zgodą Starosty Powiatu Zgorzeleckiego przystąpiło do zinwentaryzowania budynku. Pod koniec lipca studenci Wydziału Architektury z Instytutu Architektury, Urbanistyki i Ochrony Dziedzictwa przeprowadzili in situ zajęcia terenowo-badawcze.

-  Studenci zrobią inwentaryzację, dokumentację pomiarową oraz opis techniczny. Na bazie tego zrobione zostaną projekty adaptacji tego budynku na cele społeczne, tak aby mógł służyć mieszkańcom. Będzie to wówczas materiał do dyskusji dla mieszkańców – mówi dr hab. inż. arch. Grażyny Kodym-Kozaczko, opiekunka studentów.

Łaźnie Cesarskie wybudował w 1902 roku Hermann Walter z Drezna. Można w nich było skorzystać z różnych zabiegów leczniczych jak kąpiele, masaże. 

Przez środek obiektu przebiega długi korytarz z którego prowadzą  wejścia do 10 pomieszczeń. W czterech łazienkach odsłonięte zostały wpuszczane w podłogę wanny do kąpieli borowinowych. 

Budynek znajduje się w Ewidencji Gminnej Zabytków. 

Prace odkrywkowe odbyły się przy udziale Krzysztofa Kurka Kierownika Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady deszczu

Temperatura: 11°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFanTreść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Szach i mat!Autor komentarza: sekatorTreść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcuData dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33Źródło komentarza: Jest praca w policjiAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama