Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 07:10
Reklama

Program 20. Nyskiego Festiwalu Filmowego jest już dostępny!

W dniach od 23 do 28 maja odbędzie się 20. edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego. Po raz kolejny na styku trzech granic nad Nysą zostanie zaprezentowanych blisko sto filmów w ramach trzech konkursów i różnych cykli filmowych. Oprócz tego odbędą się dyskusje z twórcami i twórczyniami filmów, wystawy, koncerty i wiele innych wydarzeń. Pełny program festiwalu jest już dostępny online.
Program 20. Nyskiego Festiwalu Filmowego jest już dostępny!

20. edycja Nyskiego Festiwalu Filmowego rozpocznie się 23 maja w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Zittau. Festiwal otworzy film „Franky Five Star” Birgit Möller, surrealistyczna tragikomedia o poszukiwaniu samego siebie. Bezpośrednio po projekcji, w foyer teatru wystąpi DJ Ludmiła Pogodina, wprowadzając gości w muzyczny nastrój na festiwalowe dni.

Trójnarodowe konkursy filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych

Jak co roku w konkursie głównym festiwalu na najlepszy film fabularny wezmą udział po trzy produkcje z Niemiec, Polski i Czech. Każdy z tych filmów opowiada o wielu aspektach naszego współbycia oraz ukazuje historie ludzi, którzy mierzą się ze swoją przeszłością i teraźniejszością, badając przy tym swoje granice. W konkursie na najlepszy film dokumentalny rywalizuje dziewięć produkcji, poruszających takie tematy jak: ochrona środowiska, niezwyczajne warunki życia, niesprawiedliwość społeczna, ale także sztuka i muzyka. W tym roku w konkursie filmów krótkometrażowych zaprezentowanych zostanie łącznie 34 krótkich i zabawnych dzieł: fabularnych, dokumentalnych, animowanych i eksperymentalnych. Każdy z nich porusza inny, ciekawy temat. Trójnarodowy program festiwalu zachwyca swoją różnorodnością i oryginalnością.

Fokus „Post Soviet Union“

Tematyczny cykl pn. „Post Sovjet Union“ 20. Nyskiego Festiwalu Filmowego poświęcony jest społecznemu i politycznemu dziedzictwu byłego Związku Radzieckiego. Filmy z tego cyklu odzwierciedlają najróżniejsze aspekty życia, od politycznego, przez ekonomiczny, aż do społecznego. Ukazane zostają w nich zarówno debaty intelektualne, jak i konkretne warunki życia codziennego. Geopolityczny zasięg tego niegdyś największego na świecie państwa terytorialnego spina tematycznie cały kalejdoskop wielogłosowej, kinowej narracji. Uzupełnieniem cyklu będzie wystawa „Postsowieckie życie” Federalnej Fundacji ds. Badań nad Komunistyczną Dyktaturą w Niemczech Wschodnich, którą będzie można obejrzeć w Kulturcafé Alte Bäckerei i Kunstbauerkino w Großhennersdorf. 


Oprócz trzech konkursów, w cyklu „Regionalia” zaprezentowane zostaną aktualne produkcje regionalnych twórczyń i twórców filmowych, poświęcone życiu na Łużycach, na pograniczu lub filmowi serbołużyckiemu. Trzy cykle krajowe „Polski Blues”, „České panoramy” i „Deutsches Fenster” ukażą aktualną twórczość filmową w Polsce, Czechach i Niemczech. Ponadto w Centrum Panorama w Varnsdorfie w Czechach, na największym ekranie kinowym w Europie, wyświetlone zostaną dzieła klasyki filmowej w formacie 70 mm. W specjalnym cyklu dla dzieci znalazły się dwa filmy skierowane do najmłodszej publiczności. Uroczysta ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 27 maja w Kühlhaus w Görlitz. Oprócz najlepszych filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych oraz faworytów publiczności, przyznane zostaną również nagrody za najlepszą kreację aktorską, najlepszy scenariusz i najlepszą scenografię. Ponadto zostanie wręczona nagroda specjalna dla filmu, którego tematyka poświęcona jest zrozumieniu różnic kulturowych i etnicznych różnych krajów lub istniejących między nimi podobieństw.


Wisienką na torcie urodzinowym jubileuszowej edycji festiwalu będzie występ rosyjskiej grupy Pussy Riot. Koncert odbędzie się 27 maja, pod gołym niebem w Kühlhaus Görlitz, zaraz po ceremonii wręczenia nagród. Ten feministyczny kolektyw artystyczny jest obecnie jednym z najbardziej znanych zespołów twórczych w Rosji - i jednym z najbardziej kontrowersyjnych. Występy Pussy Riot stanowią jedyne w swoim rodzaju polityczno-muzyczne wydarzenie sceniczne. Zawsze są też głośne, bowiem wyznania, żądania i przekonania artystek zasługują na wysłuchanie.


W programie towarzyszącym znalazły się także inne wydarzenia, których nie warto przegapić: 24 maja w kinie Varšava w Libercu odbędzie się show improwizowane „Imjoy & DJ M^OD”, a dzień później, 25 maja w Teatrze Miejskim w Varnsdorfie teatr lalek „Automat na filmy”. 27 maja w Café Hotspot Görlitz i w Kulturfabrik Meda Mittelherwigsdorf odbędą się koncerty irlandzkiej piosenkarki Aoife Wolf oraz Laury Guidi & Band. Z kolei 27 maja zapraszamy na zwiedzanie Görlitz szlakiem miejsc filmowych z przewodnkiem.  


Pełny program i aktualne informacje dotyczące Nyskiego Festiwalu Filmowego dostępne są online na stronie www.neissefilmfestival.net/pl

 


Podziel się

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 15°CMiasto: Lublin

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 6 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 08.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 06.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 07.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklama
Reklama