Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 03:49
Reklama

Dzień Babci i Dziadka w muzeach w Gӧrlitz

W najbliższą niedzielę, 22 stycznia, już od godziny 10.00 muzea miasta Görlitz udostępnią bezpłatnie swoje zbiory babciom, dziadkom i wnukom. Okazją jest obchodzony w Polsce Dzień Babci i Dziadka, który spodobał się muzealnikom z Görlitz, dlatego od kilku lat to miłe święto jest akcentowane także w niemieckich placówkach, jako dzień bezpłatnego zwiedzania dla dziadków i wnucząt.
Dzień Babci i Dziadka w muzeach w Gӧrlitz

Kaisertrutz/Barbakan

Muzealnicy podpowiadają, że świetnym wyborem na ten świąteczny dzień będzie wyprawa do pełnego wrażeń świata Zbiorów Historii i Kultury w Kaisertrutz, gdzie spacerując trasą historyczną prowadzącą od epoki lodowcowej do początków Görlitz i dalej od średniowiecza do biedermeieru, od industrializacji do roku 1990, można odbyć niezwykłą podróż w czasie. Liczne, często intrygujące i zaskakujące, eksponaty zgromadzone w tym muzeum zachęcają by zatrzymać się i przyjrzeć im dokładnie. U kresu wyprawy przez epoki historyczne, w Galerii Sztuki Nowoczesnej, czeka na zwiedzających artystyczny finał z dziełami malarstwa, rzeźby, grafiki i sztuki użytkowej XX i XXI wieku.

 

Barockhaus/Dom Barokowy

W innym obiekcie Zbiorów Historii i Kultury Gӧrlitz, Domu Barokowym przy Neiβstrasse zwiedzający zanurzą się w świecie baroku. Obejmujące mieszczańską sztukę i kulturę okresu baroku eksponaty, które przez lata zgromadzono w tym wyjątkowym miejscu, dawnym  domu znamienitej rodziny mieszczańskiej, pozwalają przyjrzeć się jak żyli i spędzali czas bogaci mieszczanie i kupcy tamtej epoki. Oprócz wspaniałych mieszczańskich salonów, na zwiedzających czekają także pomieszczenia słynnej zabytkowa sali bibliotecznej, pełen ciekawych urządzeń gabinet fizyki oraz sala wypełniona cennymi zbiorami naukowymi Górnołużyckiego Towarzystwa Naukowego.

 

Schlesisches Museum/Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie, mieszczące się w jednym z najstarszych renesansowych budynków w Niemczech a zarazem jednej z najpiękniejszych budowli Gӧrlitz – kamienicy Schönhof, zaprasza na spotkanie z 900-letnią historią Śląska, dawną sztuką rękodzielniczą, sztuką nowożytną, pamiątkami historii i wspomnieniami. Interesujące, nowoczesne ekspozycje obejmujące wiele epok historycznych opracowano w dwóch językach – polskim i niemieckim. Wystawy oferują wgląd w tysiącletnią historię kultury regionu położonego w samym sercu Europy. Na gości Muzeum Śląskiego czekają eksponaty prezentujące sztukę i rzemiosło,  przedmioty codziennego użytku, życie miast, rozwój regionu, przemiany gospodarcze, społeczne i polityczne. Muzeum prezentuje też dzieła klasycznej sztuki nowoczesnej autorstwa twórców wywodzących się ze środowiska wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, którym poświęcona jest specjalna powierzchnia wystawiennicza.  

Muzeum mieści się w jednym z najstarszych renesansowych budynków w Niemczech a zarazem jednej z najpiękniejszych budowli Gӧrlitz, noszącej nazwę Schönhof.

Senckenberg Museum für Naturkunde/Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga

Zachwycające wystawy Muzeum Przyrodniczego im. Senckenberga w Görlitz to zaproszenie do spotkania z bogatą fauną i florą Górnych Łużyc, zwierzętami tropikanych lasów i afrykańskiej sawanny, prehistorią oraz żywymi okazami ryb, płazów, gadów, owadów i ssaków. Zwiedzających zachwyci bioróżnorodność naszego regionu przedstawiona w formie zdumiewająco precyzyjnych dioram, precyzyjnie odwzorowujących elementy naturalnego krajobrazu, dzięki którym goście muzeum mogą odbyć szybką podróż po regionie – od stawów hodowlanych na północy, po pogórze i góry na południu. Łąka, staw, zagroda wiejska, las – bez trudu odnaleźć tu można niemal wszystko co rośnie i żyje wokół nas.  Zwiedzający spotka się tu oko w oko z wilkiem, orłem, żurawiem oraz stu innymi gatunkami zwierząt, zobaczy skały i warstwy geologiczne Górnych Łużyc i prehistoryczne relikty, ale też pozna zwierzęta tropikalnych lasów deszczowych, czy afrykańskiej sawanny. A na koniec ochłonie od nadmiaru wrażeń w sali wiwarium pełnej żywych okazów zwierząt wodnych i lądowych, w tym ryb. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. W kasie Muzeum, można bez dodatkowych opłat wypożyczyć audiopilota z komentarzem do wystaw po niemiecku, polsku i angielsku.

 

Godziny otwarcia muzeów w dniu 22 stycznia:

  • Placówki Zbiorów Historii i Kultury Görlitz:

      Kaisertrutz, Platz des 17. Juni 1 i Barockhaus, Neißstraße 30 są otwarte w godzinach 10-16

  • Muzeum Historii Naturalnej w Senckenberga, Am Museum 1, w godzinach 10-17
  • Muzeum Śląskie w Görlitz, Brüderstraße 8, Schönhof, w godzinach 10-17.

Podziel się
Oceń

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 11°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFanTreść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Szach i mat!Autor komentarza: sekatorTreść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcuData dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33Źródło komentarza: Jest praca w policjiAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama