Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 14:09
Reklama

Szopki z Osieka

W szkole podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Osieku Łużyckim właśnie zakończył się pierwszy konkurs na szopkę bożonarodzeniową a’la szopka krakowska. Jego pomysłodawcy, nauczyciele Artur Burdosz i Iwona Zych, postawili warunek, że szopki – tak, jak te najbardziej znane, krakowskie – mają bazować na lokalnej architekturze. Zobaczcie jak pięknie można pokazać swoje otoczenie.
Szopki z Osieka

Szopki to jedna z pięknych bożonarodzeniowych tradycji. Na krótko przed Bożym Narodzeniem pojawiają się w przestrzeni publicznej miast i w kościołach, są też obecne w wielu domach. Można je kupić, ale wiele osób woli zrobić świąteczną szopkę samodzielnie. Robią je także dzieci, a wiele szkół organizuje przedświąteczne konkursy.

 

I właśnie jeden z takich konkursów ogłosili na początku miesiąca nauczyciele ze szkoły podstawowej w Osieku Łużyckim, Iwona Zych i Artur Burdosz. Sam pomysł, aby zachęcić dzieci i rodziców do stworzenia szopki bożonarodzeniowej, która na wzór słynnych szopek krakowskich*, bazowałaby na lokalnej, bliskiej uczniom architekturze miejsc zamieszkania, dojrzewał w głowie Artura Burdosza już od kilku lat. O wprowadzeniu pomysłu w czyn już w tym roku zadecydowała pani Iwona Zych, której pomysł na szopkę promującą urodę lokalnych wiosek bardzo się spodobał. I chyba nie tylko jej, co widać po pracach konkursowych, nad którymi pracowały i dzieci, i rodzice.

 

Staranne wykonanie, zastosowanie często nietypowych materiałów – jedną z szopek, przedstawiającą kościół w Osieku wykonano z łubianek i oryginalne pomysły tworców zasługują na ogromne uznanie. Cieszy też, że autorzy tak pięknie pokazali urodę lokalnych budowli – kościołów w Osieku Łużyckim i Radomierzycach oraz najbardziej charakterystycznych dla naszego regionu domów przysłupowych i szachulcowych, jakich sporo jeszcze zachowało się w okolicznych wioskach.

 

Autorami prac są:

Janek Lisowski – Dom przysłupowy

Jagoda i Maja Moczkodan – Kościół w Radomierzycach

Zosia i Wojtek Janek – Kościół w Osieku Łużyckim wersja otwarta

Lena Bębenek – Kościół w Osieku Łużyckim (biały)

Marta Wójcik, Karolina Zdonek i Zosia Gorzkowska – Dom szachulcowy

 

oraz rodzice, którzy w różny sposób pomagali dzieciom w procesie twórczym

 

Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano w poniedziałek, 12 grudnia. Wręczenie nagród odbędzie się 21 grudnia. Pomysłodawcy myślą też o małej wystawie pierwszych konkursowych prac.



Podziel się
Oceń

zachmurzenie małe

Temperatura: 19°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFanTreść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Szach i mat!Autor komentarza: sekatorTreść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcuData dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33Źródło komentarza: Jest praca w policjiAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama