Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 15:24
Reklama

Porozmawiajmy o historii i współczesności

Obowiązek pamięci, pamięć bez obowiązku, czy niepamięć? Opowieść o miejscach, ludziach i wydarzeniach II wojny światowej to dla nas jedynie mit, czy ważny fundament współczesności? Co buduje na nim Zachód, a co Wschód? Jakie są europejskie narracje II wojny światowej? Zapraszamy na dwa dni rozważań, dyskusji i debat o wczoraj, dziś i jutrze.
Porozmawiajmy o historii i współczesności

Wczoraj a dziś

„Europejskie narracje II wojny światowej. Obowiązek pamięci - Obozy jenieckie jako miejsca pamięci i edukacji regionalnej” to temat konferencji kończącej polsko-niemiecki projekt „Poznać i zrozumieć. Pamięć w imię przyszłości. Rozwój sieci edukacyjnych i społeczeństwa obywatelskiego w polsko-saksońskim regionie przygranicznym”, która 8 grudnia odbywać się będzie w Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Zgorzelcu-Koźlicach. Miasto Zgorzelec jest jednym z partnerów projektu, który otrzymał dofinansowanie z programu INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

 

Co: Konferencja „Europejskie narracje II wojny światowej. Obowiązek pamięci - Obozy jenieckie jako miejsca pamięci i edukacji regionalnej”.

Gdzie: Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura/Miejsce Pamięci Stalag VIII A Zgorzelec-Koźlice

Kiedy: czwartek, 8 grudnia, godziny 10.00-16.30

Szczegółowy program konferencji w załączeniu.

 

Dziś a jutro

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji będzie wieczór autorski Kazimierza Wóycickiego*, poświęcony jego najnowszej książce zatytułowanej „Globalna Ukraina”, w której pokazuje jak kraj o niezwykłej i skomplikowanej historii staje się miejscem zasadniczych rozstrzygnięć w światowej polityce. Autor, specjalista ds. Europy Środkowej i Wschodniej, publicysta i wykładowca uniwersytetów polskich i ukraińskich, poddaje wnikliwej analizie obecne wydarzenia, pokazując jak opór i determinacja Ukraińców odpierających moskiewską agresję, zmienia nie tylko powszechne wyobrażenia o kontynencie europejskim i stosunkach Wschód–Zachód, ale także koordynaty polityki globalnej. 

 

Co: Spotkanie autorskie z Kazimierzem Wóycickim o książce „Globalna Ukraina”

Gdzie: Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura/Miejsce Pamięci Stalag VIII A Zgorzelec-Koźlice

Kiedy: piątek, 9 grudnia, godz. 17.00

Podczas spotkania możliwy będzie zakup prezentowanej publikacji

 


Podziel się
Oceń

zachmurzenie małe

Temperatura: 19°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFanTreść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Szach i mat!Autor komentarza: sekatorTreść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcuData dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33Źródło komentarza: Jest praca w policjiAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama