Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 15 maja 2025 16:57
Reklama

Informacja o projekcie realizowanym w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska – Saksonia 2014-2022

Informacja o projekcie
realizowanym w ramach Funduszu Małych Projektów
Interreg Polska – Saksonia 2014-2022

 

Tytuł projektu:   

Domy przysłupowe - dziedzictwo kulturowe pogranicza polsko-niemieckiego w wycieczkach wirtualnych

Nazwa programu:              

Program Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014-2020

 Beneficjent FMP:              

Fundacja Kuźnia

Partner projektu:

Kulturverein Rietschen e.V.

Opis zrealizowanego projektu:

W ramach projektu powstały wycieczki wirtualne 360 stopni pokazujące 32 domy przysłupowe.

Każda wycieczka jest dwujęzyczna (PL-N) i składa się z 5 zdjęć. W wycieczkach został umieszczony opis

domu przysłupowego oraz film o domu przysłupowym.  Domy przysłupowe których dotyczą materiały

znajdują się na terenie Euroregionu Nysa, po stronie polskiej (19 domów) oraz po stronie niemieckiej (13

domów).  Wszystkie powstałe materiały zostały zamieszczone na stronie internetowej 360.kulturnet.plw zakładce - Euroregion Nysa atrakcje.

W dniu 20.11.2021 r. w sali Zagrody Kołodzieja w Zgorzelcu odbyła się konferencja. Uczestniczyło w niej 20 osób. Uczestnikami byli przedstawiciele urzędów, organizacji zainteresowanych promocją dziedzictwa kulturowego znajdującego się na naszym terenie, właściciele domów przysłupowych. Podczas konferencji zaprezentowano efekty realizacji projektu - wycieczki wirtualne z filmami i opisami, odbył się także panel dyskusyjny: renowacja domów przysłupowych- udane realizacje, dom przysłupowy pomysłem na życie, nowe domy przysłupowe - rzeczywistość czy iluzja, a także krótka prezentacja projektu Textour. 

Domy przysłupowe są niezaprzeczalnym dziedzictwem kulturowym naszego regionu. Działania realizowane w ramach projektu popularyzują wiedzę o architekturze regionalnej. Powstanie wycieczek wirtualnych 360 stopni pozwala obejrzeć domy przysłupowe z zewnątrz lub wewnątrz, poszerza dostęp do informacji o tych obiektach a także umożliwia zwiedzanie ich bez względu na miejsce w którym znajduje się osoba "zwiedzająca".

Cel projektu:

Intensyfikacja współpracy partnerskiej poprzez wspólne działania mające na celu promocję dziedzictwa kulturowego - domów przysłupowych z regionu pogranicza polsko-niemieckiego.

Okres realizacji:  

01.01.2021- 30.11.2021

Wartość realizowanego projektu:

23.160,90 EUR

Dofinansowanie z Unii Europejskiej:

85%


Podziel się
Oceń

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 11°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFanTreść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Szach i mat!Autor komentarza: sekatorTreść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcuData dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33Źródło komentarza: Jest praca w policjiAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama