Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 kwietnia 2025 05:09
Reklama

Film na rocznicę - "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały"

Film na rocznicę - "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały"

W przededniu obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 31 lipca, w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu odbędzie się pokaz specjalny filmu "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały". Organizatorem wydarzenia jest Burmistrz Miasta Zgorzelec. Wstęp wolny.

 

Premiera filmu "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały", którego reżyserem jest znakomity polski twórca Irek Dobrowolski, miała miejsce w 2013 roku. Akcja filmu rozgrywa się w dwóch, prowadzonych naprzemiennie planach czasowych: 5 sierpnia 1944 r. podczas rzezi warszawskiej Woli i 5 sierpnia współcześnie. Siłą filmu i tym, co wyróżnia ten obraz spośród innych filmów fabularnych poświęconych Powstaniu Warszawskiemu są wplecione w fabułę, mało znane autentyczne ujęcia filmowe z powstania, które z niespotykaną siłą oddają realizm walk na ulicach Warszawy. Jest to film bardzo osobisty, w którym reżyser przygląda się mitowi powstania ze wszystkich punktów widzenia, nie ocenia, lecz stawia pytania, na które każdy musi sam odpowiedzieć. Film został uznany przez widzów za kultowy, młodzi tatuują sobie bowiem sceny z filmu na własnej skórze, a trailery obejrzało już w sumie blisko 9 mln osób.

 

Irek Dobrowolski jest synem powstańca - Leszka Dobrowolskiego, pseudonim "Wrzos", żołnierza Batalionu Gozdawa. I choć ojciec sam z siebie nie opowiadał mu o powstańczych wydarzeniach, to jednak często spotykał się z kolegami z powstania. Przyszły filmowiec, przysłuchiwał się ich wspomnieniom i poznawał zakazaną wówczas historię. Wiele lat później to właśnie powstańcom powierzył role w swoim filmie. Grają tam samych siebie, a ich obecność wzmacnia wrażenie autentyczności i jak mówi reżyser "lokuje film na pograniczu dokumentu". Jedną z ról zagrał kolega "Wrzosa" z oddziału - Jerzy Romanowski, pseudonim "Drań", a obecny na premierze gen. Janusz Brochwicz-Lewiński "Gryf", żołnierz Batalionu "Parasol" pytany o wrażenia powiedział: "Uważam, że to wspaniały film, zwłaszcza szereg oryginalnych, zachowanych zdjęć z powstania połączonych z nowoczesnymi, współczesnymi scenami. To piękny obraz, który daje nam możność przeniesienia się wstecz. Najlepszy film o powstaniu warszawskim jaki widziałem".

 

Film zrealizowano pod opieką merytoryczną Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronami filmu są Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

 

Pokaz filmu odbędzie się w środę 31 lipca o godz. 17:00 w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu - wstęp bezpłatny.

 


 

Irek Dobrowolski (ur. 1964) - scenarzysta, reżyser i producent. Związany z branżą filmową od 1989 roku tworzył bądź współtworzył szereg filmów dokumentalnych, w dużej mierze o tematyce teatralnej. W 2005 roku, wspólnie z żoną i producentką filmową, Anną Dobrowolską, zrealizował głośnego "Portrecistę" - obsypany nagrodami dokument opowiadający o Wilhelmie Brasse - polskim fotografie i więźniu Auschwitz, który na rozkaz SS prowadził dokumentację fotograficzną życia w obozie, którą następnie z narażeniem życia uratował. Ostatnim i największym osiągnięciem zawodowym Irka Dobrowolskiego jest pełnometrażowy dokument z 2018 roku o polskim artyście-rzeźbiarzu, Stanisławie Szukalskim. Film "Struggle - The Life and Lost Art of Szukalski", wyprodukowany przez Annę Dobrowolską i aktora Leonardo DiCaprio, jest pierwszym polskim dokumentem dostępnym na platformie Netflix. Obecnie Irek Dobrowolski pracuje nad międzynarodową fabularną ekranizacją historii Wilhelma Brasse - fotografa z Auschwitz.



Podziel się
Oceń

zachmurzenie duże

Temperatura: 3°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFanTreść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Szach i mat!Autor komentarza: sekatorTreść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcuData dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33Źródło komentarza: Jest praca w policjiAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama