Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 23:50
Reklama

Świat sennych marzeń Salvadora Dali.

Jego surrealistyczne obrazy zna cały świat. Płynące zegary, płonące żyrafy, ludzkie sylwetki z szufladami – to ikony popkultury mocno zakorzenione we współczesności. Wystawy prac słynnego Hiszpana, które od 1 lutego oglądać będzie można w Muzeum Historii i Kultury Görlitz (Kaisertrutz) i Muzeum Miejskim w Zittau to zaproszenie do nierealnego świata Salvadora Dali.
Świat sennych marzeń Salvadora Dali.

Salvador Dalí (1904-1989) wyjątkowo silnie odcisnął swoje piętno na sztuce surrealizmu. Ekscentryczny styl życia artysty i jego artystyczne dokonania przenikały się, czyniąc ze sztuki codzienność, a z codzienności sztukę. Niezliczone reprodukcje niepokojących obrazów, których oryginały wystawiają największe światowe muzea, zadomowiły się jako wszechobecne ikony popkultury, popularyzując zarówno twórcę, jak jego prace malarskie.

Okazuje się jednak, że mimo ogromnej popularności obrazów Salvadora Dalí, znacznie mniej znane, choć nie mniej interesujące i wartościowe, są jego grafiki oraz cykl ilustracji. I to właśnie im poświęcone będą dwie komplementarne wystawy specjalne, które od 1 lutego do 31 marca prezentowane będą w Muzeum Historii i Kultury w görlitzkim Kaisertrutz i Muzeum Miejskim w Zittau.  

 

Dzieła tworzące obie ciekawe ekspozycje pochodzą z prywatnej kolekcji Helmuta Rebmanna, który tę unikalną kolekcję gromadził przez ponad trzy dekady. Ponieważ na potrzeby wystaw zbiór podzielono na grafiki i ilustracje, dlatego dla pełnego oglądu najlepiej odwiedzić oba muzea. W Görlitz zobaczymy bowiem bogaty, liczący łącznie ok. 250 stron, zbiór oryginalnych grafik z lat 1934-1977. Głównym akcentem tej wystawy będzie artystyczny dialog między dziełami Salvadora Dalí a pracami innego hiszpańskiego mistrza - Francisco Goi (1746-1828). Tym zaś, na co uwagę widza w sposób szczególny kierują autorzy wystawy, jest seria grafik Dalego, w której przetworzył cykl grafik Goi zatytułowany „Kaprysy”. Wystawa w Kaisertrutz prezentuje korespondujące ze sobą prace obydwu artystów.  

Ekspozycja w Muzeum Miejskim w Zittau to z kolei obszerny cykl ilustracji do Apokalipsy św. Jana i Boskiej komedii Dantego, które wyszły spod ręki Dalego w latach 50. i 60. XX wieku.

 

Otwarcie wystawy „Salvador Dalí. Graficzne senne światy” nastąpi w piątek, 1 lutego, o godzinie 16.00 w muzeum w Zittau i o godzinie 19.00 w Kaisertrutz w Görlitz.

Muzea w Görlitz i Zittau zapraszają bardzo serdecznie. Bilet w cenie 8 Euro uprawnia do wstępu na obie wystawy!

Godziny otwarcia wystaw:

Muzeum Historii i Kultury Görlitz, Kaisertrutz, Platz des 17. Juni 1, Görlitz
od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 16:00

Muzeum Miejskie w Zittau, Klosterstraße 3, Zittau
od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 17:00


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFanTreść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Szach i mat!Autor komentarza: sekatorTreść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcuData dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33Źródło komentarza: Jest praca w policjiAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama