Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 2 maja 2025 04:40
Reklama

Jazz na ludowo

Łużyce Górne i Dolny Śląsk rozśpiewane dzięki regionalnym chórom dziecięcym i EUROPEJSKIEJ AKADEMII CHÓRALNEJ GÖRLITZ
Jazz na ludowo

Na początku listopada poprowadzimy naszą publiczność w świat Europejskiej Fantazji Chóralnej 2018. EUROPEJSKA AKADEMIA CHÓRALNA GÖRLITZ (ECA) wraz z chórami dziecięcymi z regionu organizuje w dniach 2.11. – 5.11.2018 r. szczególną serię koncertów, które odbędą się w czterech miastach. Zgorzelec/Polska, Weisswasser, Görlitz i Hoyerswerda rozbrzmiewać będą muzyką, ale emocji dostarczy publiczności także wpleciony w występy element dramaturgiczny. W pierwszej części koncertów starsi i młodsi śpiewacy zaprezentują jazzowy kolaż polskich i czeskich pieśni ludowych kompozytora Wolfa Kerscheka. Druga część poświęcona będzie natomiast niemieckim pieśniom ludowym, również w jazzowej aranżacji Wolfa Kerscheka. Zasłynął on kompozycjami wykonywanymi przez takie sławy jak Helene Fischer czy niemiecka Orkiestra Filmowa Babelsberg. „Byłem niezmiernie rad mając po raz kolejny okazję stworzenia kompozycji dla kierowanej przez prof. Josharda Dausa EUROPEJSKIEJ AKADEMII CHÓRALNEJ, będąc pod olbrzymim wrażeniem poziomu jej wykonawców i radości, jaką czerpią oni z muzykowania” – tak o tej współpracy mówi kompozytor z Hamburga. Zaangażowanie lokalnych chórów dziecięcych uważa on za fantastyczny sposób na popularyzowanie kultury muzycznej w społeczeństwie i utorowanie jej drogi do serc i uszu słuchaczy. Realizację muzyczną swoich utworów Kerschek powierza często „zawodnikowi wagi ciężkiej” w świecie jazzu – Vladyslavowi Sendeckiemu – członkowi big bandu rozgłośni radiowej NDR, towarzyszącemu jako pianista m.in. Tillowi Brönnerowi i Bobbiemu McFerrinowi. Także podczas festiwalu Europejskiej Fantazji Chóralnej 2018 aranżacjom Kerscheka akompaniować będzie Sendecki i Ensemble. Europejska Fantazja Chóralna 2018 osnuta jest na kanwie tzw. „elementu dramaturgicznego”, wplecionego w dwie kantaty, autorstwa pochodzącego z Görlitz pisarza i dramaturga Sebastiana Rippricha. Jest to historia dwóch uczniów, którzy opracowując prezentację na wydawałoby się banalny temat, jakim jest „Niemiecka pieśń ludowa, napotykają na nieoczekiwane trudności.

 

Prof. Joshard Daus, sprawujący patronat artystyczny nad ECA podsumowuje: „Nasz projekt Europejska Fantazja Chóralna zapoczątkowuje powstanie nowego ruchu. Chcemy zaszczepić dzieciom, młodzieży i dorosłym z obszaru kulturowego Łużyce Górne - Dolny Śląsk zamiłowanie do muzyki chóralnej i zintegrować ich za pośrednictwem EUROPEJSKIEJ AKADEMII CHÓRALNEJ GÖRLITZ”. Profesor ujawnia także plany dotyczące kolejnych przedsięwzięć Akademii: „W roku 2019 w naszym repertuarze znajdzie się adresowana do dzieci i młodzieży historia Liczyrzepy. Poza tym zamierzamy zaprosić utalentowanych i pełnych zapału śpiewaków-amatorów z okolic Görlitz do współpracy przy naszych produkcjach. Zapewni to w dalszej perspektywie rozwój naszego międzynarodowego centrum muzyki chóralnej we współpracy z halą widowiskową w Görlitz (Via Regia Philharmonie).

 

 

Szczegóły organizacyjne Europejskiej Fantazji Chóralnej 2018:

 

Piątek, 2.11.2018 Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura - STALAG VIII A, Zgorzelec, godz. 18.00 / 4.11.2018, Sala TELUX Weisswasser, godz. 11.00 i Annenkapelle Görlitz, godz. 18.00 / 5.11.2018, Lausitzhalle Hoyerswerda, godz. 18.00

 

Prowadzenie / dyrygent: Joshard Daus

EUROPEJSKA AKADEMIA CHÓRALNA GÖRLITZ

Aranżacja: Wolf Kerschek

Fabuła: Aileen Schneider

Fortepian jazzowy: Vladyslav Sendecki

Fortepian: Alessandro Palumbo

Harfa: Sophia Whitson

Organy: Olga Chumikowa

Instrumenty perkusyjne: René Münch

 

Chóry dziecięce biorące udział w projekcie: Szkoła Podstawowa nr 5 w Zgorzelcu - prowadzenie: Paweł Serafin; Miejski Chór Dziecięcy Weisswasser - prowadzenie: Lars Deke; Chór Dziecięcy Szkoły Muzycznej Weisswasser - prowadzenie: Viktoria Raputov; Chór Dziecięcy SOS Wioski Dziecięce Worpswede - prowadzenie: Karoline Wlochowitz; Chór dziecięcy: Szkoła Podstawowa im. Augusta Moritza Böttchera w Görlitz - prowadzenie: Paweł Serafin; Chór dziecięcy Gimnazjum im. Lessinga w Hoyerswerdzie - prowadzenie: Kerstin Graumüller.

 

Uwaga: Pieśń ludowa element dramaturgiczny: Sebastian Ripprich

Aktorzy: uczniowie Gimnazjum Augustum-Annen

 

Bilety w cenie 15 PLN bilet pojedynczy, 40 PLN bilet rodzinny (3-5 osób)

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 8°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 3 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFanTreść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Szach i mat!Autor komentarza: sekatorTreść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcuData dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33Źródło komentarza: Jest praca w policjiAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama