Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 13 września 2025 09:46
Reklama

Piko, poszukiwany i pościg

Zgorzeleccy policjanci zatrzymali po pościgu mężczyznę, który kierował pojazdem pod wpływem środków odurzających, posiadał narkotyki oraz był poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości celem odbycia kary pozbawienia wolności za wcześniej popełnione przestępstwa. Do zatrzymania doszło po krótkim pościgu ulicami Zgorzelca. Mężczyzna chcąc za wszelką cenę uniknąć ujęcia, próbował jeszcze po porzuceniu auta, uciekać pieszo. Jednak bezskutecznie. Teraz o jego dalszym losie zdecyduje sąd.

Policjanci ruchu drogowego ze zgorzeleckiej komendy powiatowej, zatrzymali mężczyznę, który jadąc samochodem nie zatrzymał się do kontroli, a następnie dalej nie reagując na sygnały świetlne i dźwiękowe dawane przez funkcjonariuszy uciekał, aby uniknąć kontroli.

Do zatrzymania doszło po krótkim pościgu ulicami Zgorzelca. 34 – latek chcąc za wszelką cenę uniknąć ujęcia, próbował jeszcze po porzuceniu auta, uciekać pieszo. Jednak bezskutecznie. Po zatrzymaniu policjanci znaleźli u mężczyzny substancję psychoaktywną, silnie uzależniającą tzw. "piko ". Funkcjonariusze ustalili również, że zatrzymany kierował pojazdem, będąc pod wpływem środków odurzających.

To jednak nie wszystko. Podczas sprawdzania w policyjnych bazach danych okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany przez organy ścigania do odbycia kary pozbawienia wolności za wcześniej popełnione przestępstwa. Kierujący odpowie teraz dodatkowo za posiadanie środków odurzających oraz kierowanie pojazdem mechanicznym pod ich wpływem, a także za niezatrzymanie się do kontroli drogowej.


Przypominamy, że w życie weszły nowe przepisy:
• Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.
• Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców.
• Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia, na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.
• Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia (art. 45 §1 Kodeksu wykroczeń). W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie jego przedawnienie nastąpi po 3 latach od daty popełnienia czynu.
• Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego  zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
• Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFanTreść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Szach i mat!Autor komentarza: sekatorTreść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcuData dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33Źródło komentarza: Jest praca w policjiAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama