Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 2 maja 2025 20:31
Reklama

Naziemna telewizja cyfrowa bez strachu

Wprowadzenie naziemnej telewizji cyfrowej oraz wyłączenie naziemnego nadawania analogowego z końcem lipca 2013 roku wciąż budzi wiele wątpliwości wśród naszej społeczności. Pojawiają się pytania, jaki sprzęt będzie potrzebny do jej odbioru...
Kliknij aby odtworzyć
Wprowadzenie naziemnej telewizji cyfrowej oraz wyłączenie naziemnego nadawania analogowego z końcem lipca 2013 roku wciąż budzi wiele wątpliwości wśród naszej społeczności. Pojawiają się pytania, jaki sprzęt będzie potrzebny do jej odbioru i czy użytkownicy kablówek lub platform satelitarnych muszą kupować dekoder lub nowy telewizor? Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego zagadnienia, by w przyszłości nie stać się ofiarą cyfrowej rewolucji... i nieuczciwych sprzedawców.

Cyfryzacja to zastępowanie analogowego strumienia danych danymi cyfrowymi. Takim strumieniem danych jest np. sygnał telewizyjny czy radiowy. Obecnie cyfryzację przeprowadza każdy nowoczesny kraj, ponieważ umożliwia ona lepsze wykorzystanie pasma częstotliwości potrzebnych do działania telewizji naziemnej, ale również wszelkiego rodzaju projektów naukowych, wojska i służb publicznych (np. pogotowie, straż pożarna). Pasmo częstotliwości nie jest nieograniczone i zaczyna być dobrem deficytowym. Dlatego rząd polski cyfryzację realizuje przepisami specjalnej ustawy, powołane zostało ministerstwo cyfryzacji. Wkrótce naziemne programy programy telewizyjne będą emitowane wyłącznie cyfrowo i trzeba się do tej zmiany przygotować. Czy jest się czego obawiać?

Po pierwsze: abonenci telewizji kablowej nie muszą dokonywać żadnych zakupów nowego telewizora czy dodatkowego dekodera. Po 31 lipca 2013 zostanie wyłączone nadawanie analogowe, ale tylko naziemne. A to oznacza, że wasza telewizja kablowa, która sygnał telewizyjny dostarcza kablem (a nie naziemnie) nadal będzie emitować sygnał analogowy.

Natomiast prawdą jest, że proces cyfryzacji „dotknie” osoby, które korzystają z analogowego sygnału telewizji naziemnej za pomocą anteny domowej bądź zbiorczej. Czyli osoby, które nie posiadają usługi TV kablowej bądź platformy satelitarnej. Aby zachować sygnał telewizyjny po 31 lipca 2013 r. ta grupa osób musi zakupić telewizor z głowicą DVB-T i systemem kodowania MPEG-4 lub dekoder cyfrowej telewizji naziemnej. Czasami będzie potrzeba wymiana anteny telewizyjnej (najlepiej na kierunkową, bez wzmacniacza). Spełniając te warunki, osoby odbierające sygnał telewizyjny przy pomocy własnej anteny, będą nadal mogły to robić, otrzymując sygnał już w technologii cyfrowej.

Przypominamy: zmiany dotyczą sygnału telewizji naziemnej, czyli sygnał waszej kablówki nie zniknie i nie będzie potrzebna wymiana telewizora lub instalacja jakichkolwiek dodatkowych urządzeń czy dekodera. Wasz obecny telewizor, podłączony do telewizji kablowej będzie nadal odbierał programy telewizyjne - bez względu na proces cyfryzacji w Polsce. Tym samym należy z dużą ostrożnością traktować wszelkie zapowiedzi „zniknięcia kanałów po 31.07.2013 r.”, „zniknięcia kablówki” i innych tego typu, głoszonych przez nieuczciwych sprzedawców dekoderów i anten telewizji naziemnej.

Kablówka jest też dobrym rozwiązaniem dla osób, które do tej pory oglądały bezpłatną telewizję, odbieraną przy pomocy własnej anteny. Można ustrzec się konieczności samodzielnego przystosowania się do cyfrowej emisji naziemnej, wykupując najtańszy pakiet telewizyjny w kablówce, choćby analogowy.




Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 15°C Miasto: Lublin

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzachówFanTreść komentarza: I bardzo dobrze. Bardzo słuszna i zacna idea! Powiat nie tylko piłką stoi, a szachy to mądra i wspaniała gra. Dobrze, że młodzież udaje się do niej zachęcić, zwłaszcza w tych tik-tokowych czaszach. Wielkie brawa dla organizatorów - zapaleńców i propagatorów szachów w naszym regionie 👍🏽Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Szach i mat!Autor komentarza: sekatorTreść komentarza: nooo prosze, kogo my tu mamy na pierwszej fotce uczestnika protestu w zgorzelcuData dodania komentarza: 25.03.2025, 09:33Źródło komentarza: Jest praca w policjiAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 8.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 6.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu
Reklama
Reklama