Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 12:00
Reklama

Kopalnia Turów z koncernu PGE zaprzecza, że dokłada się do złego powietrza w Bogatyni

Kopalnia Turów tłumaczy wysokie stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu transportem i niską emisją. Dolnośląski Alarm Smogowy wnioskuje o całoroczny monitoring w Bogatyni Zatoniu.
Kopalnia Turów z koncernu PGE zaprzecza, że dokłada się do złego powietrza w Bogatyni

„W Bogatyni Zatoniu decydujący wpływ na jakość powietrza mają źródła inne niż grzewcze. Świadczą o tym wyniki badań WIOŚ prowadzone od 2015 roku, kiedy zanotowano, rekordowe w Polsce, przekroczenie dopuszczalnej normy średniodobowej dla pyłu PM 10. Przekroczenie trwało aż 172 dni. 52% przekroczeń normy dobowej zarejestrowano w sezonie pozagrzewczym.”  Informacje na ten temat zostały potwierdzone również w trakcie konferencji , w której udział  wzięła min. kierowniczka Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Jeleniej Górze, która wskazała, że Kopalnia – czyli GiEK Oddział Węgla Brunatnego Turów odpowiada za 70% pyłów zawieszonych w regionie . 

Dolnośląski Alarm Smogowy, mając na uwadze niepokojące wyniki badań WIOŚ, 16 kwietnia 2018 roku wystosował list do Zarządu Kopalni i Elektrowni w Turowie (GiEK Oddział Węgla Brunatnego Turów- część koncernu PGE) z zapytaniem o dotychczas podjęte i planowane działania zmierzające do redukcji zapylenia oraz ograniczenia innych szkodliwych skutków prowadzonej działalności. Zadano kilka szczegółowych pytań dotyczących między innymi procesu produkcji i transportu węgla oraz ilości i źródła wody wykorzystywanej do tych celów. 
W odpowiedzi na pismo (treść odpowiedzi w załączniku), GiEK Oddział Węgla Brunatnego Turów udzielił kilku wyjaśnień, jednak bez wskazania konkretnych wartości i danych oraz informacji potwierdzających ich autentyczność. Zdaniem przedstawicieli Kopalni Turów, za zły stan powietrza odpowiada niska emisja (zapylenie z kominów domów) oraz transport kołowy, a nie działania Kopalni. 

Należy docenić fakt, że GiEK Turów prowadzi komunikację z interesariuszami, odpowiadając na pisemne zapytania czy też biorąc udział w Konferencji na temat jakości powietrza. Jednak, zdaniem ekologów, zaprezentowane przez Kopalnię stanowisko zaprzecza faktom, podważając wyniki badań wiarygodnej instytucji państwowej, jaką jest WIOŚ. 

Radosław Gawlik, działacz DAS i prezes EKO-UNII: Ogólnikowa i pozbawiona konkretów odpowiedź kopalni zdumiewa w kontekście bezdyskusyjnego stanowiska WIOŚ – pyły zawieszone z odkrywki Turów są głównym źródłem zanieczyszczenie w takich osiedlach Bogatyni jak Zatonie i Trzciniec

Mając na uwadze zdrowie mieszkańców, Dolnośląski Alarm Smogowy 10 lipca 2018 zwrócił się z oficjalną prośbą do WIOŚ o ustawienie stacji pomiarowej na terenie Bogatyni Zatonia. Dzięki całorocznemu monitoringowi stanu powietrza, w szczególności ilości pyłów zawieszonych, będzie można zweryfikować jego  jakość, dostarczając obiektywnych dowodów.

- Biorąc pod uwagę stanowczą pewność PGE i Kopalni Turów, że nie ponosi odpowiedzialności za zanieczyszczenie powietrza w Bogatyni, jesteśmy pewni, że Zarząd Spółki poprze wniosek Dolnośląskiego Alarmu Smogowego i również wystąpi do WIOŚ z oficjalną prośba w tej sprawie – mówi dr Joanna Kubicka z EKO-UNII i ekonomistka z Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
test 25.07.2018 10:06
Do Walery- nie można porównywać pyłu znad Afryki, który jest nie do opanowania i ma charakter incydentalny, z tym co wyprawia PGE na terenach osiedli Zatonia i Trzcinca, gdzie pyli non stop, co widać chociażby po parapetach i samochodach i jest to bezsprzecznie popiół z pyłem węglowym. Nie można tytułem zysków jednych truć innych- wszyscy jesteśmy równi, gwarantuje to konstytucja.

ezaw 25.07.2018 14:24
,,z prochu powstałeś w pył się obrócisz''

Walery 23.07.2018 14:13
Szanowny Panie. Czy byłby Pan łaskawie przedstawił swój bilans,, moja energia, a szkody w srodowisku". Nie musi to dotyczyć roku. Tydzień z życia Pana G. Pyłu w atmosferze jest miliardy ton w ciągłym obiegu. Niedawno Londyn miał problem z pyłem znad Sahary. Anglicy nie pojechali tam z konewkami. Kopalnia i elektrownia nie może pozwolić sobie na falszerstwa. Niemcy bardzo tego pilnują. Powstało takich grup jak pańska bez liku. Żerujecie na strachu i stosujecie metody nie zawsze oparte na prawdzie.

end 20.07.2018 09:31
Brawo DAS, może w końcu ktoś doprowadzi do ujawnienia prawdy na temat rzeczywistej jakości powietrza wokół kopalni i elektrowni- bez domysłów, spekulacji i bzdurach o eko-terorystach.

Kornik 19.07.2018 22:33
Las? Przerobiony na wykałaczki.

Pafnucy 19.07.2018 14:55
Ten koleś to pajac i ściemniacz a ta nasza lokalna tuza dziennikarstwa to już poniżej krytyki

January 19.07.2018 13:20
Panie prezesie co słychać w lesie. Gdzie? W Wolanowie!!!

zachmurzenie duże

Temperatura: 9°CMiasto: Lublin

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
News will be here
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 08.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 06.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 07.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklama
Reklama