Niebezpieczna akcja „gaz”

  • 30.11.2017, 10:15
Niebezpieczna akcja „gaz”
Ponad 60 osób, w tym 53 dzieci ewakuowano z przedszkola w Zgorzelcu. Przyczyną było uszkodzenie gazociągu.

29 listopada br. o godzinie 9.42 do zgorzeleckiego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o uszkodzeniu gazociągu niskiego ciśnienia na terenie Przedszkola Publicznego "Pajacyk" przy ul. Tuwima w Zgorzelcu. Podczas prac ziemnych na parkingu przedszkola operator koparki uszkodził rurociąg gazowy, wskutek czego doszło do niekontrolowanej emisji gazu. Pracownicy firmy zabezpieczyli uszkodzoną rurę elementami odzieży i ewakuowali się z miejsca zdarzenia informując wcześniej personel przedszkola o zagrożeniu. Zastępca dyrektora przedszkola podjęła decyzję o ewakuacji wszystkich osób z przedszkola: 53 dzieci oraz 9 pracowników. Na miejscu zdarzenia, Kierujący Działaniami Ratowniczymi stwierdził, że z uszkodzonego rurociągu niskiego ciśnienia słychać odgłos emisji gazu, a zapach gazu wyczuwalny jest w odległości ok. 10m od wykopu. Strażacy przystąpili do działań mających na celu szybkie i sprawne przeprowadzenie ewakuacji dzieci i pracowników, wstrzymali ruch na skrzyżowaniu ulic Tuwima i Karłowicza oraz zabezpieczyli taśmami ostrzegawczymi teren wokół przedszkola. Sprawiono nawodnioną linie główną i gaśniczą zakończoną prądownicą pianową oraz kurtyną wodną.

Ze względu na niską temperaturę panującą na zewnątrz, podjęto decyzję, że dzieci wraz z personelem przejdą do miejsca ewakuacji, na które Komendant Powiatowy PSP w Zgorzelcu wyznaczył pomieszczenie sali edukacyjnej "Ognik" przy zgorzeleckiej KP PSP. Przebywający na terenie powiatu bolesławieckiego Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP po otrzymaniu informacji o działaniach przybył na teren Komendy w Zgorzelcu i zapoznał się przebiegiem akcji ratowniczej.

 Funkcjonariusze KP PSP Zgorzelec wraz z opiekunami dzieci zorganizowali dla maluchów ciepłe napoje i posiłek a także przeprowadzili dla dzieci lekcję poruszającą tematykę bezpiecznego zachowania się w sytuacjach zagrożenia.

Przybyli na miejsce pracownicy pogotowia gazowego, na najbliższym zaworze zamknęli dopływ gazu do uszkodzonego gazociągu i w sposób kontrolowany opróżniali pozostały w rurze gaz. Następnie przystąpili do usuwania awarii, prowadząc jednocześnie stały monitoring stężenia metanu w powietrzu. W tym czasie zastępy straży pożarnej wraz z policją zabezpieczały teren przed wjazdem pojazdów oraz wejściem osób postronnych. Po usunięciu awarii i ponownym napełnieniu rurociągu gazem, pracownicy pogotowia gazowego sprawdzili szczelność wykonanych połączeń.

Działania ratownicze trwały 3,5 godziny, łącznie w działaniach brało udział 20 ratowników PSP o OSP i 6 samochodów, 6 pracowników pogotowia gazowego i 3 samochody oraz patrol policji.

 

mł.bryg. Hubert Jarosz

mł.kpt. Grzegorz Fleszar

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe