Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 20:35
Reklama

Dodatki funkcjonalne do żywności – ich rola w serach

Dodatki do żywności stanowią stały element produktów spożywczych, które niemalże codziennie kupujemy. Zdecydowana większość z nich, pozyskiwana jest z naturalnych surowców. Musimy też zdawać sobie sprawę, że w przypadku serów, dodatki spożywcze nie wpływają negatywnie zarówno na jakość produktu, jak i na zdrowie konsumentów. Jakie zatem dokładnie dodatki do żywności są stosowane w serach oraz jaka dokładnie jest ich rola?
Dodatki funkcjonalne do żywności – ich rola w serach

Sery mają witaminy

 

Dodatkami do żywności, mogą być też substancje, które sprawiają, ze dany produkt spożywczy stanie się dla nas zdrowszy. W serach, do tego celu, stosuje się dodawanie różnego rodzaju preparatów witaminowych. Szczególnie można to zauważyć w przypadku serów o obniżonej zawartości tłuszczu. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby implementować tutaj takie witaminy, które są rozpuszczalne w tłuszczach np. witaminy z grup A, D, E, K. Firmy, które dystrybuują różnego rodzaju dodatki do żywności, w przypadku serów, oferują specjalne premiksy, występujące w postaci płynnej lub sypkiej, zawierających w sobie witaminy z wymienionych grup. Należy jednak mieć na względzie przede wszystkim to, żeby dodatki te, były wprowadzane do serów we właściwym momencie produkcji. Warto też podkreślić, że niektóre z powyższych preparatów, mogą też pełnić w finalnym produkcie dodatkowe funkcje, jak np. wzbogacać smak, czy też barwę sera.

 

Warzywa, zioła i przyprawy w serach

 

W naszym społeczeństwie, bardzo popularne są sery, szczególnie białe, które zawierają w sobie różnego rodzaju zioła czy warzywa. Sami przecież nierzadko przygotowujemy twaróg z dodatkiem pieprzu, soli czy rzodkiewki. Kupowanie serów twarogowych, które zawierają w sobie już te dodatki, także jest możliwe – zaoszczędzamy wtedy czas potrzebny na przygotowanie produktu. W Skandynawii, Grecji czy krajach Basenu Morza Śródziemnego, sery podpuszczkowe zawierające w sobie zioła, warzywa lub przyprawy, są obecnie standardem. W Polsce ten rynek także się rozwija. Warzywa lub wszelkiego rodzaju zioła mogą być dodawane do serów w formie suszu lub też – spreparowanej krajanki niesuszonej. Należy jednak pamiętać, aby bardzo dokładnie zadbać o sam proces wprowadzania tego rodzaju dodatków spożywczych do serów. Jeśli bowiem technologia czy też sama jakość dodatków będzie niewłaściwa, istnieje ryzyko wprowadzenia do produktu niepożądanej mikroflory.

 

Koenzym Q10 w serach

 

Niewiele osób jest świadomych tego, że do serów nierzadko dodawany jest koenzym Q10 i jest wykorzystywany jako dodatki funkcjonalne do żywności  - http://overlack.com.pl/ . Szczególnie zauważalne jest to w przypadku serów podpuszczkowych dojrzewających. Znamienny będzie tutaj fakt, że koenzym Q10 – tak popularny w branży farmaceutycznej, w dużej mierze redukuje ryzyko a także pomaga w zniwelowaniu skutków takich chorób jak wszelkiego rodzaju choroby krążenia czy te, które bezpośrednio dotykają układ immunologiczny. Dzieje się tak w dużej mierze dlatego, że jedną z właściwości, jaką posiada koenzym Q10, jest wspomaganie procesów oddychania komórki.

 

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°CMiasto: Lublin

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
News will be here
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 08.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 06.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 07.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklama
Reklama