Dodatki funkcjonalne do żywności – ich rola w serach

  • 28.09.2017, 15:57
Dodatki funkcjonalne do żywności – ich rola w serach
Dodatki do żywności stanowią stały element produktów spożywczych, które niemalże codziennie kupujemy. Zdecydowana większość z nich, pozyskiwana jest z naturalnych surowców. Musimy też zdawać sobie sprawę, że w przypadku serów, dodatki spożywcze nie wpływają negatywnie zarówno na jakość produktu, jak i na zdrowie konsumentów. Jakie zatem dokładnie dodatki do żywności są stosowane w serach oraz jaka dokładnie jest ich rola?

Sery mają witaminy

 

Dodatkami do żywności, mogą być też substancje, które sprawiają, ze dany produkt spożywczy stanie się dla nas zdrowszy. W serach, do tego celu, stosuje się dodawanie różnego rodzaju preparatów witaminowych. Szczególnie można to zauważyć w przypadku serów o obniżonej zawartości tłuszczu. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby implementować tutaj takie witaminy, które są rozpuszczalne w tłuszczach np. witaminy z grup A, D, E, K. Firmy, które dystrybuują różnego rodzaju dodatki do żywności, w przypadku serów, oferują specjalne premiksy, występujące w postaci płynnej lub sypkiej, zawierających w sobie witaminy z wymienionych grup. Należy jednak mieć na względzie przede wszystkim to, żeby dodatki te, były wprowadzane do serów we właściwym momencie produkcji. Warto też podkreślić, że niektóre z powyższych preparatów, mogą też pełnić w finalnym produkcie dodatkowe funkcje, jak np. wzbogacać smak, czy też barwę sera.

 

Warzywa, zioła i przyprawy w serach

 

W naszym społeczeństwie, bardzo popularne są sery, szczególnie białe, które zawierają w sobie różnego rodzaju zioła czy warzywa. Sami przecież nierzadko przygotowujemy twaróg z dodatkiem pieprzu, soli czy rzodkiewki. Kupowanie serów twarogowych, które zawierają w sobie już te dodatki, także jest możliwe – zaoszczędzamy wtedy czas potrzebny na przygotowanie produktu. W Skandynawii, Grecji czy krajach Basenu Morza Śródziemnego, sery podpuszczkowe zawierające w sobie zioła, warzywa lub przyprawy, są obecnie standardem. W Polsce ten rynek także się rozwija. Warzywa lub wszelkiego rodzaju zioła mogą być dodawane do serów w formie suszu lub też – spreparowanej krajanki niesuszonej. Należy jednak pamiętać, aby bardzo dokładnie zadbać o sam proces wprowadzania tego rodzaju dodatków spożywczych do serów. Jeśli bowiem technologia czy też sama jakość dodatków będzie niewłaściwa, istnieje ryzyko wprowadzenia do produktu niepożądanej mikroflory.

 

Koenzym Q10 w serach

 

Niewiele osób jest świadomych tego, że do serów nierzadko dodawany jest koenzym Q10 i jest wykorzystywany jako dodatki funkcjonalne do żywności  - http://overlack.com.pl/ . Szczególnie zauważalne jest to w przypadku serów podpuszczkowych dojrzewających. Znamienny będzie tutaj fakt, że koenzym Q10 – tak popularny w branży farmaceutycznej, w dużej mierze redukuje ryzyko a także pomaga w zniwelowaniu skutków takich chorób jak wszelkiego rodzaju choroby krążenia czy te, które bezpośrednio dotykają układ immunologiczny. Dzieje się tak w dużej mierze dlatego, że jedną z właściwości, jaką posiada koenzym Q10, jest wspomaganie procesów oddychania komórki.

 

Artykuł sponsorowany

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe