Piko, poszukiwany i pościg

  • 22.07.2017, 18:36
  • red
Zgorzeleccy policjanci zatrzymali po pościgu mężczyznę, który kierował pojazdem pod wpływem środków odurzających, posiadał narkotyki oraz był poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości celem odbycia kary pozbawienia wolności za wcześniej popełnione przestępstwa. Do zatrzymania doszło po krótkim pościgu ulicami Zgorzelca. Mężczyzna chcąc za wszelką cenę uniknąć ujęcia, próbował jeszcze po porzuceniu auta, uciekać pieszo. Jednak bezskutecznie. Teraz o jego dalszym losie zdecyduje sąd.

Policjanci ruchu drogowego ze zgorzeleckiej komendy powiatowej, zatrzymali mężczyznę, który jadąc samochodem nie zatrzymał się do kontroli, a następnie dalej nie reagując na sygnały świetlne i dźwiękowe dawane przez funkcjonariuszy uciekał, aby uniknąć kontroli.

Do zatrzymania doszło po krótkim pościgu ulicami Zgorzelca. 34 – latek chcąc za wszelką cenę uniknąć ujęcia, próbował jeszcze po porzuceniu auta, uciekać pieszo. Jednak bezskutecznie. Po zatrzymaniu policjanci znaleźli u mężczyzny substancję psychoaktywną, silnie uzależniającą tzw. "piko ". Funkcjonariusze ustalili również, że zatrzymany kierował pojazdem, będąc pod wpływem środków odurzających.

To jednak nie wszystko. Podczas sprawdzania w policyjnych bazach danych okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany przez organy ścigania do odbycia kary pozbawienia wolności za wcześniej popełnione przestępstwa. Kierujący odpowie teraz dodatkowo za posiadanie środków odurzających oraz kierowanie pojazdem mechanicznym pod ich wpływem, a także za niezatrzymanie się do kontroli drogowej.


Przypominamy, że w życie weszły nowe przepisy:
• Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.
• Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców.
• Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia, na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.
• Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia (art. 45 §1 Kodeksu wykroczeń). W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie jego przedawnienie nastąpi po 3 latach od daty popełnienia czynu.
• Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego  zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
• Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

 

red
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe