Kulturalna wiosna z Meetingpoint

  • 2.05.2017, 09:58
Kulturalna wiosna z Meetingpoint
W najbliższych miesiącach stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen zaprasza na szereg wyjątkowych wydarzeń kulturalnych do Zgorzelca i Görlitz. W wiosennym programie ciekawe propozycje znajdą dla siebie zarówno miłośnicy muzyki, sztuki filmowej, a także... przyrody!

Już w najbliższy czwartek, 4 maja zapraszamy na nietypowe oprowadzanie po terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A. Dr Markus Ritz, ornitolog z Muzeum Przyrodniczego Senckenberg w Görlitz zabierze Państwa na spacer śladami śpiewu ptaków. Olivier Messiaen, więziony w tym obozie na przełomie 1940/41 r., był nie tylko muzykiem i kompozytorem, ale także wielkim miłośnikiem i znawcą ptaków. Messiaen posiadał zdolność rozpoznawania około 700 gatunków z nich. Nazywał je „największymi artystami wśród wszystkich istot żywych”.  Informacje organizacyjne: Oprowadzanie rozpocznie się o godz. 17.00 i potrwa ok. 75 min., miejscem zbiórki jest Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Zgorzelcu. Wszystkich aktywnych i niezmotoryzowanych serdecznie zachęcamy do wspólnego przejazdu na Stalag rowerem – start o godz. 16.30 z Mostu Jana Pawła II (przy Hali Miejskiej/Görlitz). Bilet wstępu na wydarzenie kosztuje 10 zł. Uwaga: Prosimy o zabranie ze sobą lornetki!

W kolejnym tygodniu, między 10 a 12 maja Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura zaprasza na cykl pokazów filmowych w ramach Nyskiego Festiwalu Filmowego. W programie wiele nowości z kategorii filmu dokumentalnego, w tym m.in. nakręcony nowatorską techniką kolażu archiwalnego film „Dotyk anioła”, opowiadający historię ostatniego przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu. Podczas wybranych seansów obecni będą także sami ich twórcy, którzy po projekcji zaproszą publiczność do wspólnej dyskusji nad filmem. Cały program festiwalu (także w języku polskim) znajdziecie Państwo tutaj: http://www.neissefilmfestival.de.

 W niedzielę, 21 maja przypada Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej UNESCO. Już teraz warto zarezerować sobie ten termin na kolorowy, rodzinny Piknik Kultury w Görlitz. Przez całe popołudnie, od godz. 14.00 do 19.00 łąka przed Teatrem w Görlitz tętnić będzie sztuką w wykonaniu zarówno tych najmłodszych, jak i nieco starszych artystów z Görlitz i Zgorzelca. Dodatkowo piknik połączony jest w tym roku z corocznym polsko-czesko-niemieckim festiwalem sztuki dziecięcej, Pauza na Sztukę. Pokazy cyrkowe, taneczne i teatralne to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na gości tego dnia. Zabierz ze sobą kosz z przekąskami i koc i rozkoszuj się majowym popołudniem przy dźwiękach i akrobacjach lokalnych artystów!

3 czerwca, prawie u schyłku roku szkolnego, zapraszamy uczniów ze Zgorzelca na ostatni w tym sezonie wyjazd na próbę generalną do Opery Sempera w Dreźnie. Podczas próby 11. koncertu symfonicznego, w trakcie której zabrzmią dzieła Gustava Mahlera i Antonina Dvořáka, uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję podejrzeć pracę profesjonalistów - orkiestry oraz dyrygenta - „od kuchni”. Do udziału w wyjeździe zachęcamy grupy szkolne z gimnazjum lub liceum wraz z opiekunem. Koszt wyjazdu to 10 zł od osoby. Uczestnicy mają zapewniony przejazd pociągiem na trasie Görlitz-Drezno i z powrotem oraz bilet wstępu na próbę generalną do opery.

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe