Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 22:47
Reklama

Pożegnanie z Opolnem

Miłośnicy lokalnej historii powoli żegnają się z jedną z ciekawszych wsi na naszym terenie. Opolno – Zdrój za kilkadziesiąt lat prawie zniknie z mapy Polski.
Pożegnanie z Opolnem

Kliknij aby odtworzyć


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jan Kowalsky 30.11.2016 18:31
@żulik Tak właśnie się fałszuje historie.100 lat temu chłopcy z Oppelnsdorf ,Reichenau,Rabersdorf w Belgii ,Flandrii gazowali rówieśników. Dzisiaj w Kopaczowie burmistrz polskiego miasta oddaje im hołd. Oczywiście na wniosek pijarowcawca pomnik nazwano pomnikiem przestrogi. Przystrojono ławeczkę do spotkań. Ofiary z Obozu w Gross Poritsch (1WŚ)ani wzmianki .Francuzi do dziś pamiętają o swoich chłopcach i Belgowie też.Ofiary z Zittau Werke mimo wielkiej pracy chłopców z ŁS G dalej w niepamieci.Hołubi się Prebischa, budę która pełniła rolę dworca kolejki,wielka radość z krosna .Gdzie w Bogatyni jest ślad o tych co zbudowali Kombinat Górniczo-Energetyczny. Tych co w błocie i w barakach mieszkając zbudowali energetykę i miasto.Teraz modne jest plucie na to wszystko. Bo to polskie , gdyby nie kopalnia to panie z parasolką i panowie w cylindrach po promenadzie oranżadę przez słomę itp. Żulik to nazywa się antypolonizm smutne ,ale to tak jest gdy w mieście oddaje się historie w ręce nawiedzonych osobników. Czas na pokazanie że jesteśmy tu i teraz. Nie pozwolić ...resztę sobie dopowiedz.

Dorota Bojakowska 29.11.2016 21:54
Wielka praca wykonana przez Panią Marzenę Szkudlarek oraz osoby biorące udział w projekcie "Wolontariat Pomagamy" zasługuje na słowa wielkiego uznania. Bardzo dziękuję, bo jestem byłą mieszkanką Opolna i te fotografie wywołują powrót do wspomnień, beztroskiego dzieciństwa, refleksję nad upływającym czasem. Marzenko pozdrawiam i życzę nieustającego zapału i sprzyjających ludzi oraz okoliczności w realizacji Twoich pomysłów.

Żulik 30.11.2016 09:21
Nie ma to jak nie zastanowić się nad tym, co się pisze. Sto lat temu była pani dzieckiem ? Dzieckiem była pani czterdzieści lat temu, a wtedy to była już ruina.Nie żal mi Bad Oppelsdorf, żal mi Warszawy i milionów wymordowanych przez tę nację.

Polak mały. 27.11.2016 13:26
Wielkie Oppelnsdorf za lat ....przejdzie w niebyt.Szloch i lament zewsząd się rozlega.Biografie zaczynają być ku pamięci pisane.Nie takie wielkie metropolie umarły na przestrzeni dziejów. Babilon,Niniwa.Potężna Tysiącletnia Rzesza (12lat). Opolno ulega destrukcji ze względów ekonomi i postępu. Kiedy dyrektor biblioteki zrobi rzetelną wystawę naszej ponad 70 letniej obecności tu i teraz.Biblioteka mająca w nazwie Polskich Noblistów nie.jest filią biblioteki z Drezna. Uważam że jest za dużo resentymentów do przeszłości z przed 1945r.P w parku , P w willi na Kościuszki 24 .Hymn który zmienia mieszkańców w plemię Łużyczan. Określanie jeszcze istniejącej ulicy Waryńskiego nazwa bulwar Łużycki.Czy to są fakty czy moja nadwrażliwość. Wycofuje się małymi krokami że tu jesteśmy. Nie to tzw .władza narzuca zmiany na podstawie nacisków grup wzajemnej adoracji. Chcę więcej Polski w działaniu instytucji która jest do tego powołana.

opolno 26.11.2016 20:39
a co to za dziwadło ta szkudlarek jakiś klaun sprzed 100 lat ? przebrać się też trzeba umieć heheh

Kowalsky 25.11.2016 22:18
Do Pana Palm proszę o ujęcie w biografii Oppelnsdorf mieszkańców wyznania mojżeszowego.Cz prawdą jest ,że w czasie rządów partii NSDAP do kurortu przyjeżdżali młodzi mężczyźni o rysach rasy nordyckiej celem prokreacji z okolicznych mieszkańcami. O tym usłyszałem w latach 70tych podczas przygody z dziewczęta mi z FDJ w Zittau.

zachmurzenie duże

Temperatura: 7°CMiasto: Lublin

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
News will be here
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Cześć.Mój ojciec Jerzy Łożyński był tam pierwszym kierownikiem na pocz. lat siedemdziesiątych. Mama Zdzisława,była wychowawczynią. Adres to Waryńskiego 19.Data dodania komentarza: 08.11.2023, 13:50Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: piotr13daTreść komentarza: cześć jestem zainteresowany spotkaniem dziękuję za odpowiedz gdzie mieszkaszData dodania komentarza: 06.02.2023, 17:34Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: LeszekTreść komentarza: Jaki był dokładny adres domu dziecka, Waryńskiego ...ile, kto wie ? Jestem wdzięcznym wychowankiem, lecz adresu sobie nie mogę przypomnieć, jak i dokumentów z adresem nie mam. Data dodania komentarza: 10.03.2022, 17:38Źródło komentarza: Dom dziecka w Bogatyni?Autor komentarza: Miłośnik sztukiTreść komentarza: Zapraszam na stronę poświęconą twórczości Beaty Makutynowicz www.makutynowicz.artData dodania komentarza: 27.01.2022, 17:11Źródło komentarza: Anioły z recyklingu T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: TV Bogatynia jak TVP, tuba propagandowa. Droga redakcjo, kilka miesięcy temu zrobiliście wywiad z Tomaszem Włodarczykiem gdzie prezes PEC jasno mówi, że podłączanie domów jednorodzinnych jest nieopłacalne i żadna gmina tego nie robi. NA ostatniej sesji Rady Miejskiej sam burmistrz potwierdził, że uciepłowienie Krakowskiej (budownictwo jednorodzinne) z 5mln PLN mija się z celem i jest wysoce nieekonomiczne.Dalej, w ostatnim wywadzie z bursmistrzem Dobrołowiczem dowiadwujemy się, że PGE ma plan na zastąpienie turoszowskich kotłów węglowych cyt. "innymi źródłami. Nieprawdziwe jest więc stwierdzenie w dzisiejszym artykule, że bez węgla będziemy marznąć. Redakcja powinna zrobić teraz wywiad z dyrekcją elektrowni i zapytać o efekt prac zespołu ds. transformacji turowa (powołanego przez byłą prezes PGE GiEK S.A.). Kotły można przerobić na inne paliwo (biomasa, spalanie śmieci). Nic się nie dzieje....Data dodania komentarza: 17.10.2021, 18:05Źródło komentarza: Nie ma gazu, jest elektrownia T Autor komentarza: tomasz_amnezjaTreść komentarza: Chcichot losu. Zwiazkowcy, ktorzy nie skazili sie prawdziwa praca wystapuja przed kamera i krzycza ze trzeba ratowac region ;). Gdzie byliscie panowie specjalisci jak byla zalatwiana koncesja? Drwiliscie z Czechow to teraz mamy za swoje. A pan Oliasz... no to tez historia. Przez 20 lat w samorzadzie sam podtrzymywal monokulture i status quo bo latwiej bylo ludzi szantazem trzymac za pysk.Data dodania komentarza: 07.10.2021, 21:47Źródło komentarza: Konferencja prasowa związków zawodowych w sprawie obrony kompleksu Turów
Reklama
Reklama